Principles of Chemistry
- > Home
-
>
Historia chemii
- > Początki chemii
- > Rozwój alchemii
- > Jatrochemia
- > Badanie spalania i powietrza
- > Odkrycie i badanie gazów
- > Powstanie nowoczesnej chemii
- > Prawa chemiczne
- > Narodziny teorii atomowej
- > Elektrochemia
- > Berzelius, Hisinger, Faraday
- > Początki chemii organicznej
- > Substytucja
- > Wartościowość
- > Chemia fizyczna
- > Rozwój chemii nieorganicznej
- > Struktura atomu
-
>
Pierwiastki
- > Starożytność
- > Średniowiecze
- > Powietrze i woda
- > Analiza chemiczna
- > Halogeny
- > Elektrochemia
- > Metody spektroskopowe
- > Pierwiastki ziem rzadkich
- > Gazy szlachetne
- > Pierwiastki radioaktywne
- > Szeregi pierwiastków promieniotwórczych
- > Pierwiastki otrzymane sztucznie
- > Pierwiastki transuranowe
- > Podsumowanie
- > Układ okresowy
-
>
Mechanika falowa
- > Podstawy teoretyczne
- > Moment pędu
- > Równanie Schrodingera
- > Oscylator liniowy
- > Pole o symetrii sferycznej i pole kulombowskie
- > Spin
- > Identyczność cząstek
- > Oddziaływanie wymienne
- > Druga kwantyzacja
- > Poziomy energetyczne atomów
- > Układ okresowy
- > Atom w polu elektrycznym
- > Atom w polu magnetycznym
- > Cząsteczka dwuatomowa
- > Orto- i parawodór
- > Teoria relatywistyczna
- > Kwantowanie pola elektromagnetycznego
- > Fotony
- > Równanie Diraca
- > Cząstki i antycząstki
- > Atom i cząsteczka
-
>
Związki metali przejściowych
- > Powłoka walencyjna metali przejściowych
- > Efekt Jahna-Tellera
- > Teoria pola krystalicznego
- > Teoria pola ligandów
- > Widma elektronowe
- > Wiązania metal-metal
- > Własności magnetyczne
- > Trwałość związków koordynacyjnych
- > Związki z ligandami π–akceptorowymi
- > Arenowe związki koordynacyjne
- > Oddziaływania agostyczne
- > Wiązania chemiczne
- > Pojęcia chemii nieorganicznej
- > Mechanizmy reakcji
- > Oddziaływania międzycząsteczkowe
- > Elementy fizyki
- > Chemia organiczna
Teoria relatywistyczna
Zagadnienia mechaniki kwantowej przedstawione wyżej nie mają zastosowania do zjawisk towarzyszących ruchom z prędkościami porównywalnymi z prędkością światła. Dodatkowo bezpośrednie uogólnienie aparatu teorii nierelatywistycznej nie jest możliwe. Mechanika kwantowa w znacznym stopniu ogranicza możliwość jednoczesnego występowania różnych zmiennych dynamicznych cząstki. Nieoznaczoności położenia i pędu związane są zależnością Δq·Δq ~ ħ, czyli im dokładniej zostaje wyznaczona jedna z tych wielkości, z tym mniejszą dokładnością może być zmierzona druga. Istotne jest natomiast to, że każda ze zmiennych dynamicznych może być zmierzona z dowolnie dużą dokładnością, przy czym czas pomiaru może być dowolnie krótki. Ta właściwość odgrywa podstawową rolę w nierelatywistycznej mechanice kwantowej, gdyż pozwala wprowadzić pojęcie funkcji falowej ψ(q), której kwadrat modułu określa prawdopodobieństwo otrzymania w wyniku pomiaru w danej chwili tej lub innej współrzędnej cząstki. Podstawą takiego wprowadzenia takiego prawdopodobieństwa jest zasadnicza możliwość dokonania pomiaru dowolnie dokładnego i dowolnie szybkiego. W innym wypadku takie pojęcie staje się bezprzedmiotowe i pozbawione jakiegokolwiek sensu fizycznego. Istnienie ograniczenia prędkości do prędkości światła w próżni, prowadzi do ograniczeń możliwości pomiarów różnych wielkości fizycznych. Analizując relacje nieoznaczoności dla energii stwierdzamy, że zachodzi związek pomiędzy nieoznaczonością pędu i czasem trwania pomiaru:
(ν’ – ν)ΔP Δt ~ ℏ
Z relacji tej wynika, że można uzyskać dostatecznie dokładny pomiar pędu w ciągu dostatecznie krótkiego odcinka czasu tylko kosztem dostatecznej zmiany prędkości wynikającej z samego procesu pomiaru. W teorii nierelatywistycznej właściwość ta była przejawem niepowtarzalności pomiaru pędu dokonywanego po krótkim odstępie czasu. Ta niepowtarzalność nie wpływała na zasadniczą możliwość dowolnie dokładnego jednorazowego pomiaru pędu gdyż różnicę (ν’ – ν) można było uczynić dowolnie dużą. Istnienie granicznej prędkości zmienia sytuację w sposób zasadniczy. Teraz różnica ν’ – ν jak i same prędkości nie mogą przewyższać prędkości światła c (dokładnie 2c ).W związku z tym podany powyżej związek przyjmuje postać:
ΔP Δt ~ ℏ/c
Z tego wynika, że w teorii relatywistycznej dowolnie szybki i dowolnie dokładny pomiar pędu nie jest możliwy. Dokładny pomiar pędu ΔP → 0 możliwy jest jedynie w granicy nieskończenie długiego pomiaru. Podobnie wygląda sytuacja z pomiarem współrzędnej. W teorii relatywistycznej współrzędna jest mierzalna tylko z dokładnością nie przekraczającą określonego minimalnego przedziału. Z tego wynika, że pojęcie lokalizacji cząstki ulega dalszemu ograniczeniu. z punktu widzenia formalizmu matematycznego sytuacja ta powoduje niemożność pogodzenia ścisłego pomiary współrzędnej cząstki z żądaniem dodatniej swobodnej energii. Pojawiają się w układzie zupełnym funkcji własnych swobodnej cząstki rozwiązania z "ujemnymi energiami", które wchodzą do rozwinięcia paczki falowej odpowiadającej cząstce zlokalizowanej w niewielkim obszarze przestrzeni. Innymi słowy pojawiają się antycząstki, które wynikają z procesu pomiaru współrzędnych.
W układzie współrzędnych, w którym elektron spoczywa minimalny błąd pomiaru jego współrzędnych wynosi:
Δq ~ ℏ/mc
Wartości tej odpowiada nieoznaczoność pędu Δp ~ mc, a ta wielkość odpowiada energii koniecznej do kreacji pary elektron-pozyton. W układzie, w którym elektron porusza się z energią ε mamy:
Δq ~ ℏc/ε
W granicznym przypadku relatywistycznym gdy energia związana jest z pędem ε = c·p, mamy
Δq ~ ℏ/p
czyli nieokreśloność położenia równa jest długości fali de Broglie’a odpowiadającej cząstce.
Jak widać w relatywistycznej mechanice kwantowej współrzędne cząstek nie mogą występować w roli współrzędnych dynamicznych. Nie można też zachować takiego samego jak w teorii nierelatywistycznej pojęcia pędu.
Rozwinięcie zagadnień relatywistycznej mechaniki kwantowej znajduje się na kolejnych podstronach, przy czym dla uproszczenia wzorów zastosowany został relatywistyczny układ jednostek. W tym układzie prędkość światła i stała kwantowa ℏ równe są jedności. W takim ujęciu energia, pęd i masa mają jednakowy wymiar identyczny z odwrotnością wymiaru długości, a kwadrat ładunku elementarnego w tych jednostkach jest bezwymiarowy i równy 1/137.