Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Principles of Chemistry

 Rod

Odkrycie palladu, jak już wspomnieliśmy pociągnęło za sobą badania platyny pochodzącej z terenów Ameryki Południowej. W następnym roku po odkryciu palladu, Wollaston odkrywa kolejny metal szlachetny występujący w rodzimej platynie. Metalem tym jest rod, którego nazwa wywodzi się od greckiego słowa – ῥόδον (rodos) – czyli róża. Nazwa nawiązuje nie do kwiatu, ale do koloru pierwszego otrzymanego związku tego metalu, który ma czerwoną barwę.

Wollaston po wytrąceniu z badanego roztworu platyny w postaci chloroplatynianu amonu i palladu w postaci cyjanku tego metalu, odparował pozostały roztwór do sucha uzyskując piękny czerwony osad, który powinien być „podwójnym chlorkiem sodu i nieznanego metalu”. Rzeczywiście redukując, otrzymany czerwony osad, w strumieniu wodoru Wollaston uzyskał metaliczny proszek zawierający również chlorek sodu. Przebadał też inną metodę redukcji uzyskanego czerwonego osadu polegającą na reakcji przemytego wcześniej etanolem osadu cynkiem w środowisku kwaśnym, co powodowało wytrącenie metalicznego rodu.

W przypadku odkrycia palladu można mówić o szczęściu Wollastona ze względu na dużą zawartość tego metalu w rodzimej platynie pochodzącej z terenów Brazylii. Rod jest pierwiastkiem bardzo rzadkim, o wiele słabiej rozpowszechnionym niż platyna i najrzadziej spotykanym spośród metali należących do grupy platynowców . Wollaston miał wręcz nieprawdopodobne szczęście, że akurat jedyny istniejący minerał rodu występuje akurat w piaskach złotonośnych  spotykanych na terenie Brazylii i Kolumbii, i właśnie z tego obszaru pochodziła rodzima platyna, którą badał.