Principles of Chemistry
- > Home
-
>
Historia chemii
- > Początki chemii
- > Rozwój alchemii
- > Jatrochemia
- > Badanie spalania i powietrza
- > Odkrycie i badanie gazów
- > Powstanie nowoczesnej chemii
- > Prawa chemiczne
- > Narodziny teorii atomowej
- > Elektrochemia
- > Berzelius, Hisinger, Faraday
- > Początki chemii organicznej
- > Substytucja
- > Wartościowość
- > Chemia fizyczna
- > Rozwój chemii nieorganicznej
- > Struktura atomu
-
>
Pierwiastki
- > Starożytność
- > Średniowiecze
- > Powietrze i woda
- > Analiza chemiczna
- > Halogeny
- > Elektrochemia
- > Metody spektroskopowe
- > Pierwiastki ziem rzadkich
- > Gazy szlachetne
- > Pierwiastki radioaktywne
- > Szeregi pierwiastków promieniotwórczych
- > Pierwiastki otrzymane sztucznie
- > Pierwiastki transuranowe
- > Podsumowanie
- > Układ okresowy
-
>
Mechanika falowa
- > Podstawy teoretyczne
- > Moment pędu
- > Równanie Schrodingera
- > Oscylator liniowy
- > Pole o symetrii sferycznej i pole kulombowskie
- > Spin
- > Identyczność cząstek
- > Oddziaływanie wymienne
- > Druga kwantyzacja
- > Poziomy energetyczne atomów
- > Układ okresowy
- > Atom w polu elektrycznym
- > Atom w polu magnetycznym
- > Cząsteczka dwuatomowa
- > Orto- i parawodór
- > Teoria relatywistyczna
- > Kwantowanie pola elektromagnetycznego
- > Fotony
- > Równanie Diraca
- > Cząstki i antycząstki
- > Atom i cząsteczka
-
>
Związki metali przejściowych
- > Powłoka walencyjna metali przejściowych
- > Efekt Jahna-Tellera
- > Teoria pola krystalicznego
- > Teoria pola ligandów
- > Widma elektronowe
- > Wiązania metal-metal
- > Własności magnetyczne
- > Trwałość związków koordynacyjnych
- > Związki z ligandami π–akceptorowymi
- > Arenowe związki koordynacyjne
- > Oddziaływania agostyczne
- > Wiązania chemiczne
- > Pojęcia chemii nieorganicznej
- > Mechanizmy reakcji
- > Oddziaływania międzycząsteczkowe
- > Elementy fizyki
- > Chemia organiczna
Ruten
Po odkryciu czterech nowych metali w rodzimej platynie problemem było czy są to wszystkie nieznane jeszcze pierwiastki jakie występują razem z platyną w stanie naturalnym, czy też nie. Jak wiemy takie pierwiastki jak pallad, rod, osm i iryd odkryto w naturalnych stopach platyny pochodzącej z obszaru Ameryki Południowej. Natomiast w piaskach aluwialnych na Uralu odkryto również złoża platyny, którą wykorzystywano do wyrobu ozdobnych przedmiotów użytkowych czy medali, a od roku 1828 również do bicia monet. Pozostałości z mennicy były dostępne na terenie Imperium Rosyjskiego, a to pociągnęło za sobą rozwój badań platyny na tym terenie obejmującym w tamtych czasach również Polskę. W roku 1807 pojawiło się doniesienie polskiego uczonego Jędrzeja Śniadeckiego o odkryciu nowego metalu, nazwanego przez niego łacińskim określeniem „vestium”. Odkrycie opublikował w pracy zatytułowanej „Rozprawa o nowym metalu w surowej platynie odkrytym przez Jędrzeja Śniadeckiego Czytana na posiedzeniu Imperatorskiego Uniwersytetu Wileńskiego w dniu 28 czerwca 1808” opublikowanej w Wilnie. W tym samym roku Śniadecki poinformował o swoim odkryciu Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Warszawie. Jednak w 1810 roku Akademia Francuska wydała oświadczenie, że eksperymenty opisane przez Śniadeckiego nie dają opisanych przez niego rezultatów, a on sam od tej pory nigdy już nie wrócił do badania platyny.
W 1828 roku badając pozostałość po rozpuszczeniu platyny pochodzącej z Uralu, profesor Uniwersytetu w Tartu, Gottfried Wilhelm Osann znalazł w nim trzy nowe pierwiastki, które nazwał pluranium (nazwa wywodzi się z połączenia platyny i Uralu), rutheniumm od łacińskiej nazwy Rusi (Ruthenia) i trzeci metal polinium, od greckiego słowa polia oznaczającego szpakowaty kolor włosów i nawiązującą do barwy odkrytego metalu. Ilości uzyskanych próbek metali były bardzo niewielkie, co uniemożliwiało dokładniejszą ich analizę. Osann poinformował o swoim odkryciu Berzeliusa, który wykonując podobne doświadczenia nie potwierdził obecności tych metali w nierozpuszczalnym w wodzie królewskiej osadzie pozostającym po surowej platynie. Analizy Berzeliusa nie potwierdziły wyników Osanna i w rezultacie kontrowersje na tym tle doprowadziły do zatargów pomiędzy uczonymi. Berzelius był uważany za największego chemika tamtych czasów i jego zdanie było rozstrzygające. Osann w końcu wycofał swoje doniesienia o odkryciu nowych pierwiastków.
W 1840 roku badania platyny pochodzącej z Uralu rozpoczął Karl Claus profesor Uniwersytetu w Kazaniu. Uzyskał on znaczne wsparcie od ministra finansów Rosji E. F. Krankina, który dostarczył mu 2 funty surowej platyny. Dysponując tak dużą próbką Claus był w stanie wyizolować z niej iryd, rod, osm i pallad, jak również stwierdzić obecność jeszcze innego nieznanego pierwiastka. Badając surową platynę Claus najpierw powtórzył eksperyment Osanna, a następnie kontynuował badania opierając się na własnych pomysłach. W 1844 roku opublikował 188 stronicowy raport podsumowujący prace nad surową platyną pochodzącą z Uralu. W raporcie zawarł dane analityczne dotyczące nierozpuszczalnej w wodzie królewskiej pozostałości po surowej platynie, opis nowych metod rozdzielania metali występujących w osadzie, jak również metody analizy śladowych ilości substancji znajdujących się w badanych próbkach. Ponadto raport zawierał dane dotyczące odkrycia nowego metalu – rutenu –, dane analityczne dotyczące właściwości tego pierwiastka, opis prostych metod oddzielania platyny od pozostałych metali jak również właściwości związków wcześniej poznanych metali z grupy platynowców.
Claus otrzymał 6 gramów rutenu w postaci soli potasowej. Doniesienie o swoim odkryciu wysłał do Berzeliusa, który mimo szczegółowego udokumentowania odkrycia pozostał sceptyczny. Jednak w roku 1845 uznał on odkrycie rutenu przez Clausa. W Rosji powołano specjalną komisję złożoną z akademików rosyjskich, którzy sprawdzili odkrycie Clausa, i któremu przyznano bardzo prestiżową nagrodę Demidowa w wysokości 1000 rubli.