Principles of Chemistry
- > Home
-
>
Historia chemii
- > Początki chemii
- > Rozwój alchemii
- > Jatrochemia
- > Badanie spalania i powietrza
- > Odkrycie i badanie gazów
- > Powstanie nowoczesnej chemii
- > Prawa chemiczne
- > Narodziny teorii atomowej
- > Elektrochemia
- > Berzelius, Hisinger, Faraday
- > Początki chemii organicznej
- > Substytucja
- > Wartościowość
- > Chemia fizyczna
- > Rozwój chemii nieorganicznej
- > Struktura atomu
-
>
Pierwiastki
- > Starożytność
- > Średniowiecze
- > Powietrze i woda
- > Analiza chemiczna
- > Halogeny
- > Elektrochemia
- > Metody spektroskopowe
- > Pierwiastki ziem rzadkich
- > Gazy szlachetne
- > Pierwiastki radioaktywne
- > Szeregi pierwiastków promieniotwórczych
- > Pierwiastki otrzymane sztucznie
- > Pierwiastki transuranowe
- > Podsumowanie
- > Układ okresowy
-
>
Mechanika falowa
- > Podstawy teoretyczne
- > Moment pędu
- > Równanie Schrodingera
- > Oscylator liniowy
- > Pole o symetrii sferycznej i pole kulombowskie
- > Spin
- > Identyczność cząstek
- > Oddziaływanie wymienne
- > Druga kwantyzacja
- > Poziomy energetyczne atomów
- > Układ okresowy
- > Atom w polu elektrycznym
- > Atom w polu magnetycznym
- > Cząsteczka dwuatomowa
- > Orto- i parawodór
- > Teoria relatywistyczna
- > Kwantowanie pola elektromagnetycznego
- > Fotony
- > Równanie Diraca
- > Cząstki i antycząstki
- > Atom i cząsteczka
-
>
Związki metali przejściowych
- > Powłoka walencyjna metali przejściowych
- > Efekt Jahna-Tellera
- > Teoria pola krystalicznego
- > Teoria pola ligandów
- > Widma elektronowe
- > Wiązania metal-metal
- > Własności magnetyczne
- > Trwałość związków koordynacyjnych
- > Związki z ligandami π–akceptorowymi
- > Arenowe związki koordynacyjne
- > Oddziaływania agostyczne
- > Wiązania chemiczne
- > Pojęcia chemii nieorganicznej
- > Mechanizmy reakcji
- > Oddziaływania międzycząsteczkowe
- > Elementy fizyki
- > Chemia organiczna
Berkel
Synteza ameryku i kiuru była możliwa dzięki posiadaniu plutonu-239, którego otrzymywanie w niedługim czasie dopracowano tak aby dostępne stały się odpowiednie ilości. Dostępność tych pierwiastków wpłynęła na znaczny postęp w badaniach nad pierwiastkami transuranowymi. Zapis równania reakcji jądrowych na papierze wydaje się stosunkowo prosty, ale jego realizacja w praktyce jest sprawą wysoce skomplikowaną. Naukowcy musza dopracować najdrobniejsze szczegóły techniczne i odpowiednie warunki przeprowadzenia zapisanego równaniem procesu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie sposób przewidzieć wartości okresów półrozpadu powstających izotopów. I co najistotniejsze powstające izotopy są promieniotwórcze, więc względy bezpieczeństwa stają się podstawowym problemem jaki napotykają badacze.
W roku 1949 grupa, w skład której wchodzili Glen T. Seaborg, Albert Ghiorso i Stanley Gerald Thompson, używając cyklotronu, poddała bombardowaniu cząstkami alfa próbkę ameryku, otrzymując izotop pierwiastka o liczbie atomowej 97. Nazwę, berkel, odkrywcy uzasadnili pisząc: „Sugerujemy nazwę berkel na cześć miasta, w którym został otrzymany. Uzasadnieniem propozycji jest fakt, że wykazuje on podobieństwo do terbu, którego nazwa powstała dla upamiętnienia miasta Ytterby w Szwecji, gdzie został odkryty minerał zawierający terb”.
Proces syntezy berkelu był zbliżony do tego jaki grupa Seaborga zastosowała w przypadku poprzednich dwóch pierwiastków. Azotan ameryku-241 został umieszczony w foli platynowej i po odparowaniu rozpuszczalnika przekształcony w tlenek tego metalu. Próbka tlenku została poddana sześciogodzinnemu działaniu strumienia cząstek alfa o odpowiedniej energii. Po tym czasie próbkę zawierającą izotop berkelu-243 rozpuszczono w kwasie azotowym, i po dodaniu amoniaku strącono wodorotlenki. Osad wodorotlenków ponownie rozpuszczono w kwasie azotowym, a w celu pozbycia się resztek ameryku do roztworu dodano amoniak i siarczan amonu i ogrzewano go do wrzenia. Pozostałości ameryku strącono kwasem fluorowodorowym, a do roztworu dodano wodorotlenku potasu i odsączono osad wodorotlenków zawierający kiur i berkel. Po rozpuszczeniu osadu w kwasie nadchlorowym (kwasie chlorowym(VII)) poddano roztwór chromatografii jonowymiennej.
Wydajność procesu otrzymywania berkelu jest tak niska, że w latach 1967-1983 całkowita produkcja w Stanach Zjednoczonych wyniosła 0,66 grama. Po raz pierwszy berkel w ilościach, które dało się zważyć został otrzymany w roku 1958 przez Stanleya Geralda Thompsona i Burrisa B. Cunninghama, którzy używając ośmiogramowej próbki plutonu-239 otrzymali 0,6 mikrograma berkelu. Przy czym należy dodać, że proces otrzymywania trwał sześć lat, w czasie których pluton był poddawany działaniu promieniowania w reaktorze.
Metaliczny berkel został wydzielony dopiero w 1971 roku, w ilości 1,7 mikrograma w reakcji fluorku berkelu z parami litu w temperaturze 1000°C. W późniejszych latach tą samą metodą otrzymano jeszcze 0,5 miligrama metalicznego berkelu.