Principles of Chemistry
- > Home
-
>
Historia chemii
- > Początki chemii
- > Rozwój alchemii
- > Jatrochemia
- > Badanie spalania i powietrza
- > Odkrycie i badanie gazów
- > Powstanie nowoczesnej chemii
- > Prawa chemiczne
- > Narodziny teorii atomowej
- > Elektrochemia
- > Berzelius, Hisinger, Faraday
- > Początki chemii organicznej
- > Substytucja
- > Wartościowość
- > Chemia fizyczna
- > Rozwój chemii nieorganicznej
- > Struktura atomu
-
>
Pierwiastki
- > Starożytność
- > Średniowiecze
- > Powietrze i woda
- > Analiza chemiczna
- > Halogeny
- > Elektrochemia
- > Metody spektroskopowe
- > Pierwiastki ziem rzadkich
- > Gazy szlachetne
- > Pierwiastki radioaktywne
- > Szeregi pierwiastków promieniotwórczych
- > Pierwiastki otrzymane sztucznie
- > Pierwiastki transuranowe
- > Podsumowanie
- > Układ okresowy
-
>
Mechanika falowa
- > Podstawy teoretyczne
- > Moment pędu
- > Równanie Schrodingera
- > Oscylator liniowy
- > Pole o symetrii sferycznej i pole kulombowskie
- > Spin
- > Identyczność cząstek
- > Oddziaływanie wymienne
- > Druga kwantyzacja
- > Poziomy energetyczne atomów
- > Układ okresowy
- > Atom w polu elektrycznym
- > Atom w polu magnetycznym
- > Cząsteczka dwuatomowa
- > Orto- i parawodór
- > Teoria relatywistyczna
- > Kwantowanie pola elektromagnetycznego
- > Fotony
- > Równanie Diraca
- > Cząstki i antycząstki
- > Atom i cząsteczka
-
>
Związki metali przejściowych
- > Powłoka walencyjna metali przejściowych
- > Efekt Jahna-Tellera
- > Teoria pola krystalicznego
- > Teoria pola ligandów
- > Widma elektronowe
- > Wiązania metal-metal
- > Własności magnetyczne
- > Trwałość związków koordynacyjnych
- > Związki z ligandami π–akceptorowymi
- > Arenowe związki koordynacyjne
- > Oddziaływania agostyczne
- > Wiązania chemiczne
- > Pojęcia chemii nieorganicznej
- > Mechanizmy reakcji
- > Oddziaływania międzycząsteczkowe
- > Elementy fizyki
- > Chemia organiczna
Rutherford
Próby otrzymania pierwiastka o liczbie atomowej 104 rozpoczęły się w laboratorium w Dubnej już w roku 1957. Zaplanowano eksperymenty polegające na bombardowaniu plutonu-242 jądrami neonu-22 i oczekiwano, że powstanie izotop pierwiastka 104 o masie atomowej 260. Jednak w eksperymentach zaobserwowano jedynie spontaniczny rozpad jąder powstających izotopów z niezwykle krótkim okresem półtrwania wynoszącym 14 milisekund. Taki wynik wskazywał na to, że nie powstaje oczekiwany pierwiastek, a zamiast niego tworzy się izotop ameryku-242. Główną trudność w tego typu eksperymentach sprawiało zarejestrowanie powstawania jąder oczekiwanych pierwiastków. W celu rozwiązania trudności zdecydowano się na zastosowanie odpowiedniego detektora fragmentów rozpadającego się spontanicznie jądra nowego pierwiastka. Jako czujnik wybrano specjalny rodzaj szkła zawierającego uran-104, w którym powstające w wyniku rozpadu jąder pierwiastka 104 fragmenty pozostawiały ledwie zauważalne wgłębienia. Co istotne, ulegające rozpadowi jądra izotopów innych pierwiastków nie oddziałują z tym rodzajem szkła.
W roku 1964 badania nad syntezą pierwiastka 104 zostały wznowione. Przez cztery godziny cel plutonowy był bombardowany jądrami neonu, a następnie szklany detektor poddany został obróbce chemicznej i badaniu mikroskopowemu. W wyniku analizy stwierdzono powstanie sześciu atomów pierwiastka 104, ulegających rozpadowi w czasie od 0,1 do 0,5 sekundy. Średni czas życia, 0,3 sekundy powstającego izotopu wydaje się za krótki aby dało się określić jego właściwości chemiczne, jednak badaczom z Dubnej udało się dokonać jego charakterystyki. Zastosowano niezwykle pomysłowe rozwiązanie. Powstające atomy opuszczające bombardowany cel były hamowane w strumieniu azotu i absorbowane w strumieniu chloru. Metoda, tak zwanej termochromatografii gazowej, opracowana przez Czecha Ivo Zvarę współpracownika Flerowa okazała się niezwykle pomocnym narzędziem analitycznym w badaniu radioizotopów.
Rosjanie po zsyntetyzowaniu pierwiastka 104 nadali mu nazwę „kurczatow” od nazwiska Igora Wasilejewicz Kurczatowa rosyjskiego fizyka jądrowego, twórcy rosyjskiej bomby atomowej. Ten sam pierwiastek został otrzymany w 1969 roku w Berkeley, przy czym Amerykanie wykorzystali bombardowanie kalifornu-249 jądrami węgla-12. Amerykańscy badacze nadali mu nazwę „rutherfordium” W 1992 roku IUPAC uznała obydwie grupy za odkrywców pierwiastka o liczbie atomowej 104. Amerykańscy badacze w odpowiedzi wystosowali bardzo złośliwy list do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej, w którym zarzucili IUPAC przypisanie zbyt dużych zasług badaczom rosyjskim, zarzucając IUPAC brak odpowiednich specjalistów mogących określić, w sposób właściwy, dorobek naukowy badaczy. Amerykanie dodatkowo, zresztą zgodnie z prawda, wskazywali na fakt, że Rosjanie wielokrotnie kwestionowali ich pierwszeństwo w odkryciu kolejnych pierwiastków transfermowych. W ostateczności, w 1997 roku, IUPAC uznała, że pierwiastek 104 będzie nosił nazwę rutherford.