Principles of Chemistry
- > Home
-
>
Historia chemii
- > Początki chemii
- > Rozwój alchemii
- > Jatrochemia
- > Badanie spalania i powietrza
- > Odkrycie i badanie gazów
- > Powstanie nowoczesnej chemii
- > Prawa chemiczne
- > Narodziny teorii atomowej
- > Elektrochemia
- > Berzelius, Hisinger, Faraday
- > Początki chemii organicznej
- > Substytucja
- > Wartościowość
- > Chemia fizyczna
- > Rozwój chemii nieorganicznej
- > Struktura atomu
-
>
Pierwiastki
- > Starożytność
- > Średniowiecze
- > Powietrze i woda
- > Analiza chemiczna
- > Halogeny
- > Elektrochemia
- > Metody spektroskopowe
- > Pierwiastki ziem rzadkich
- > Gazy szlachetne
- > Pierwiastki radioaktywne
- > Szeregi pierwiastków promieniotwórczych
- > Pierwiastki otrzymane sztucznie
- > Pierwiastki transuranowe
- > Podsumowanie
- > Układ okresowy
-
>
Mechanika falowa
- > Podstawy teoretyczne
- > Moment pędu
- > Równanie Schrodingera
- > Oscylator liniowy
- > Pole o symetrii sferycznej i pole kulombowskie
- > Spin
- > Identyczność cząstek
- > Oddziaływanie wymienne
- > Druga kwantyzacja
- > Poziomy energetyczne atomów
- > Układ okresowy
- > Atom w polu elektrycznym
- > Atom w polu magnetycznym
- > Cząsteczka dwuatomowa
- > Orto- i parawodór
- > Teoria relatywistyczna
- > Kwantowanie pola elektromagnetycznego
- > Fotony
- > Równanie Diraca
- > Cząstki i antycząstki
- > Atom i cząsteczka
-
>
Związki metali przejściowych
- > Powłoka walencyjna metali przejściowych
- > Efekt Jahna-Tellera
- > Teoria pola krystalicznego
- > Teoria pola ligandów
- > Widma elektronowe
- > Wiązania metal-metal
- > Własności magnetyczne
- > Trwałość związków koordynacyjnych
- > Związki z ligandami π–akceptorowymi
- > Arenowe związki koordynacyjne
- > Oddziaływania agostyczne
- > Wiązania chemiczne
- > Pojęcia chemii nieorganicznej
- > Mechanizmy reakcji
- > Oddziaływania międzycząsteczkowe
- > Elementy fizyki
- > Chemia organiczna
Efekt Jahna-Tellera
Elektrostatyczne pole krystaliczne wywołuje poza sprzężeniem spinowo–orbitalnym jeszcze jeden, niezwykle istotny z punktu widzenia teorii pola krystalicznego, skutek zwany efektem Jahna-Tellera. W roku 1937 Jahn i Teller udowodnili twierdzenie zgodnie, z którym „każdy nieliniowy układ cząsteczkowy, w którym występuje degeneracja orbitali będzie nietrwały i będzie ulegał zaburzeniu tworząc układ o niższej energii i niższej symetrii dzięki zmniejszeniu krotności degeneracji poziomów energetycznych”. Innymi słowy każdy związek koordynacyjny o oktaedrycznej geometrii wielościany koordynacyjnego, o zdegenerowanych orbitalach będzie się odkształcał w taki sposób aby uzyskać trwalszy stan o niższej energii. Dla zilustrowania tego zjawiska rozpatrzmy oktaedryczny związek miedzi(II). W takim przypadku sześć elektronów dCu zajmuje poziom t2g, a na poziomie eg znajdują się pozostałe trzy elektrony. Zgodnie z twierdzeniem Jahna-Tellera układ taki jest nietrwały i podlega deformacji. W związku z tym odsuńmy ligandy wzdłuż osi z i jednocześnie przybliżmy znajdujące się w płaszczyźnie ekwatorialnej analogicznie jak zostało to przedstawione powyżej przy konstrukcji rozszczepienia zdegenerowanych orbitali d dla geometrii płaskiego kwadratu. Różnica polega na tym, że ligandów aksjalnych nie usuwamy do nieskończoności, a pozostajemy przy geometrii wydłużonej bipiramidy o podstawie kwadratowej. Degeneracja orbitali tworzących poziomy t2g i eg oczywiście zostaje częściowo zmieniona przy obniżeniu symetrii z Oh do D4h. Jednak energia elektronów zajmujących poziom t2g w oktaedrze, a poziomy eg i b2g w piramidzie o podstawie kwadratu nie uległa zmianie przy deformacji, gdyż wypadkowa energia poziomów rozszczepionych jest równa energii stanu całkowicie zdegenerowanego dla poziomów w pełni obsadzonych elektronami (tzw. reguła środka ciężkości). Natomiast poziom eg w rozpatrywanym przypadku nie jest zapełniony całkowicie gdyż znajdują się na nim tylko trzy elektrony. W wyniku zmiany degeneracji tego poziomu otrzymujemy dwa poziomy równo oddalone od poziomu eg, ale na niżej energetycznym a2g znajdują się dwa elektrony a wyżej energetyczny b1g jest obsadzony tylko jednym elektronem. Dla sześciokoordynacyjnych związków o konfiguracji d9 geometria bipiramidy o podstawie kwadratowej jest korzystniejsza energetycznie niż geometria oktaedryczna.
g jest on większy niż gdy niepełne obsadzenie występuje na orbitalach t2g. W przypadku niepełnego obsadzenia poziomu t2g deformacja wielościanu powoduje wzrost charakteru wiążącego orbitali tego poziomu związany z dostarczaniem gęstości elektronowej przez ligandy (oddziaływanie dp–pp). Efekt Jahna-Tellera nie występuje dla związków koordynacyjnych metali f-elektronowych, gdyż orbitale f są praktycznie niewiążące i pomimo ich degeneracji nie ma takich zmian geometrii, które mogłyby doprowadzić do zmiany stopnia degeneracji.
Twierdzenie Jahna-Tellera ma charakter ogólny i nie pozwala na przewidywanie wielkości odkształcenia wielościanu. Jednak w przypadku gdy efekt ten jest związany z degeneracją antywiążących orbitali eOpisane odkształcenie wielościanów w związkach metali d-elektronowych jest na tyle duże, że można je ściśle określić na przykład metodami rentgenowskiej analizy strukturalnej, o takim efekcie mówi się jako o statycznym efekcie Jahna-Tellera. W przypadku, gdy odkształcenia wielościanu jest małe, porównywalne z energią drgań oscylacyjnych cząsteczki, nie następuje trwałe odkształcenie wielościanu. W takim przypadku mówi się o dynamicznym efekcie Jahna-Tellera. Efekt dynamiczny jest trudny do zarejestrowania. Poza tymi dwoma rodzajami występuje jeszcze efekt Jahna-Tellera drugiego rzędu polegający na hybrydyzacji orbitali po odkształceniu układu i zmianie jego symetrii. Przykładem może być rozpatrywana wcześniej hybrydyzacja orbitali s i p w cząsteczce trójatomowej. Dla liniowej cząsteczki typu AB2 orbitale s i p atomu centralnego przekształcają się w σg i πu, a po zgięciu cząsteczki obydwa mają symetrię typu a1 co umożliwia ich hybrydyzację.